Chëcz

Na co dzień spotykamy się w kamienicy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przy ulicy Straganiarskiej w Gdańsku. Mamy też drugą, bardziej niecodzienną siedzibę – jest to położona nieopodal jeziora Raduńskiego chëcz kaszubska, w której zbieramy się na specjalne okoliczności, ale też kiedy chcemy po prostu odpocząć na łonie natury od pracy i studiów.

Chëcz towarzyszy Pomorańcom niemal od początku istnienia Klubu. Tradycją, bez której nikt nie wyobraża sobie naszego drugiego domu jest coroczna Wigilia poprzedzona kaszubską mszą świętą w kościele w pobliskiej Wygodzie Łączyńskiej oraz czerwcowe ścinanie kani, podczas którego Pomorańcy wraz z przybyłymi gośćmi odgrywają inscenizację pradawnego obrzędu. Dawniej odbywał się również w checzy konkurs pt. „Ludowe talenty”.

Inną bardzo istotną, choć tym razem świecką, tradycją jest coroczne Prezes Party, którego organizacja spada na nowo wybranego prezesa Klubu. Ci, którzy pierwszy raz wkraczają w progi naszej terenowej siedziby, muszą przywitać się ze stojącym przy wjeździe Krësztofem. Istnieje jeszcze wiele zwyczajów, przesądów i legend związanych z chëczą, ale aby je wszystkie poznać trzeba zobaczyć to miejsce na własne oczy i spędzić tam trochę czasu.Obsługiwane przez usługę Blogger.