Historia klubu
Klub Studencki „Pomorania” istnieje już od 1962 roku. Gromadzi on osoby, którym zależy na uchronieniu oryginalnych wartości kultury Pomorza, a zwłaszcza Kaszub. Samodzielnie wzbogacamy wiedzę o tym regionie, nawiązujemy kontakty i urządzamy spotkania z twórcami kultury kaszubsko-pomorskiej. Najwybitniejszym z nich przyznajemy Medale Stolema już od 1967 rok. Utrzymujemy żywy kontakt z językiem kaszubskim, a w bogatej i powikłanej historii Pomorza szukamy własnych korzeni, do których odnosimy się z szacunkiem. Pomorze i ludzi tu żyjacych poznajemy na wielu atrakcyjnych wycieczkach – Każdego roku organizujemy tzw. letnia wanogę. Rozpowszechniamy także folklor pomorski, zwłaszcza kaszubski, m.in. piesni i tańce. Od 1986 roku jesteśmy organizatorami Konkursu Wiedzy o Pomorzu dla uczniów szkół średnich.
Mamy wiekową kaszubską chëcz nad Jeziorem Raduńskim, w której sami gospodarzymy i organizujemy spotkania z naszymi gosćmi. Tam zbieramy się również m.in. na andrzejki, wigilię oraz noc świętojańską. Na spotkania zapraszamy często znane osobistości z dziedziny nauki, kultury i polityki Pomorza. Jednocześnie nie jesteśmy ludzmi zapatrzonymi tylko i wyłącznie w sprawy dotyczace kaszubsko-pomorskiego ruchu regionalnego. Twierdzimy bowiem, że powodzenie także tej idei w znacznej mierze zależy od stopnia otwartości na świat, a przede wszystkim na Europę. Dlatego też utrzymujemy kontakty z młodzieżą łemkowską, litewską, estońską, serbołużycką i fryzyjską. Rzecz jasna posiadamy także dobre kontakty z innymi organizacjami regionalnymi naszego kraju.
Jesteśmy także, a może nawet przede wszystkim organizacją studencką. Jako koło naukowe, jesteśmy zarejstrowani od 1983 r. na Uniwersytecie Gdańskim, a od 1992 r. na Politechnice Gdańskiej. Dlatego też Klub nasz pozwala na poznanie wszystkich uroków życia studenckiego. Tak tych przyjemniejszych – towarzyskich, jak i bardziej oficjalnych – naukowych. Organizujemy wykłady, odczyty i różnego rodzaju zajęcia, tak na uczelniach jak i szkołach średnich. Bierzemy udział w różnego rodzaju projektach naukowych, od seminariów i konferencji, zwłaszcza tych poświęconych historii, kulturze i dziedzictwu szeroko pojętego Pomorza, po zagraniczne wyprawy studyjne. Nasze osiagnięcia staramy się pokazywać szerszemu kręgowi odbiorców. Pomorańcy są częstymi gośćmi, tak łamów dwumiesięcznika „Pomerania”, jak i wielu tytułów prasy lokalnej, organizujemy różnego rodzaju wystawy na obu uczelniach, próbujac w ten sposób przedstawiać efekty naszych prac.